Wrocław - Relacja z III edycji szkolenia PIGOSK - MAN Truck & Bus Polska : „Dzień z MAN Akademii – Szkolenie dla instruktorów OSK"

W dniu 28 marca 2023 r.  Polska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców we współpracy z firmą MAN Truck & Bus Polska sp. z o.o. z Wolicy przeprowadziły we Wrocławiu w Centrum Szkoleniowym PIGOSK - Oddział Południe ( budynek CS Natura Tour ) przy ul. Bocznej 12 trzecią edycję  szkoleniowa dla instruktorów nauki jazdy z kat. prawa jazdy C+E z OSK. W szkoleniu wzięli udział członkowie Izby oraz zaproszeni  przedsiębiorcy z województwa dolnoślaskiego prowadzący OSK wraz z kadrą nauczajacą.

Szkolenie miało na celu przygotowanie instruktorów nauki jazdy do szkolenia na kat. C+E na ciągnikach siodłowych z naczepą.

Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej w sali wykładowej i praktycznej na placu z wykorzystaniem pojazdu członowego złożonego z ciągnika siodłowego MAN i naczepy. Zajęcia poprowadzili wyspecjalizowani trenerzy MAN ProfiDrive. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał certyfikat wystawiony przez MAN Akademię potwierdzający nabytą wiedzę w zakresie zrealizowanej tematyki.


Podczas szkolenia z teoretycznego omówione zostały tematy:

  1. Bezpieczna obsługa pojazdu
  2. Odpowiednia eksploatacja pojazdu – o co trzeba zadbać kiedy pojazd nie jest używany w standardowej eksploatacji dalekobieżnej
  3. Systemy asystujące kierowcy
  4. ECO driving

 W trakcie zajęć praktycznych realizowane są zagadnienia:

  1. Zapoznanie się z pojazdem
  2. Bezpieczeństwo przed pracą kierowcy
  3. Zabezpieczanie ładunku
  4. Odpinanie i zaczepianie naczepy

Podczas pobytu w Centrum  Szkoleniowym PIGOSK - Oddział Południe uczestnicy szkolenia zapoznali się również z nowym stacjonarnym ,,Symulatorem jazdy autobusu lub samochodu ciężarowego na bazie kabiny SOLARIS Urbino” z platformą ruchu o 6 stopniach swobody.

Dostęp do wiedzy w szczególności dotyczącej zagadnień technicznych jest niełatwy. Stąd działania naszej organizacji w kierunku współpracy ze znaczącą w świecie firmą MAN,  w celu podniesienia kwalifikacji kadry nauczającej OSK, jak również  tworzenia warunków zakupu samochodów nowych i używanych wykorzystywanych do szkolenia kierowców. Szkolenie przez uczestników zostało ocenione dobrze. Dzieki niemu mogli poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie praktyczne, jak też wyjaśnić wiele ważnych i istotnych zagadnień technicznych.

W imieniu Zarządu PIGOSK serdecznie dziękuję panu Michałowi Wawszczakowi z MAN Polska za miłą współpracę oraz organizację szkolenia.

Prezes Zarządu PIGOSK - Krzysztof Szymański

Relacja zdjęciowa /foto W. Góra/: