Relacja ze szkolenia - „Dzień z MAN Akademii – Szkolenie dla instruktorów OSK"

W dniu 9 grudnia 2022 r. w siedzibie PIGOSK w Piastowie odbyła się pierwsza edycja  szkoleniowa dla instruktorów nauki jazdy z kat. prawa jazdy C+E z OSK będących członkami Izby. 

Organizatorami szkolenia są Polska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców i MAN Truck & Bus Polska sp. z o.o. z Wolicy.

Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie instruktorów nauki jazdy do szkolenia na kat. C+E na ciągnikach siodłowych z naczepą, ponieważ taka zmiana ma nastąpić od 01.01.2025 r.

Obecnie przez cały 2023 i 2024 rok można jeszcze realizować kursy prawa jazdy kat. C+E na zestawach typu tandem.

Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej z wykorzystaniem pojazdu członowego złożonego z ciągnika siodłowego MAN i naczepy. Zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowanych trenerów MAN ProfiDrive.
Podczas szkolenia z teoretycznego omawiane są tematy:

  1. Bezpieczna obsługa pojazdu
  2. Odpowiednia eksploatacja pojazdu – o co trzeba zadbać kiedy pojazd nie jest używany w standardowej eksploatacji dalekobieżnej
  3. Systemy asystujące kierowcy
  4. ECO driving

 W trakcie zajęć praktycznych realizowane są zagadnienia:

  1. Zapoznanie się z pojazdem
  2. Bezpieczeństwo przed pracą kierowcy
  3. Zabezpieczanie ładunku
  4. Odpinanie i zaczepianie naczepy
  5. Jazda zestawem po łuku

Bardzo dobre szkolenie dla kadry nauczającej w OSK. Szeroka wiedza i doświadczenie zawodowe prowadzących /również w szkoleniu kierowców i kandydatów na kierowców/ dały możliwość wyjaśnienia wielu ważnych zagadnień istotnych dla instruktorów.

W imieniu Zarządu PIGOSK serdecznie dziękuję panu Michałowi Wawszczakowi z MAN Polska za pieczę nad organizacją i przebiegiem szkolenia.

Kolejna edycja szkolenia planowana jest w drugiej połowie stycznia 2023 roku.

Prezes Zarządu PIGOSK - Krzysztof Szymański

Relacja zdjęciowa /foto W. Góra/: