Relacja z wycieczki uczestników XI Konferencji Szkoleniowej PIGOSK w Lubniewicach do Berlina i Poczdamu w dniach 18/19.09.2022 r.,

W dniach 18-19.09.2022 r. odbyła się wycieczka do Berlina, stolicy naszych zachodnich sąsiadów, stolicy Niemiec oraz do Poczdamu, której organizatorem była Polska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców. Grupa 49 osób uczestników XI Konferencji Szkoleniowej PIGOSK w Lubniewicach, przez 2 dni, pełne wrażeń, podziwiała te dwa piękne miasta i ich okolice.

 Co warto sobie przypomnieć?

Pierwszego dnia wyjechaliśmy spod Hotelu WOIŃSKI SPA w Lubniewicach ok. godz. 9-ej rano i już na miejsce do Berlina dotarliśmy na godzinę 11.30, zgodnie z planem dzięki naszemu kierowcy Krzysztofowi i przewodnikowi Cezaremu Jessa z Biura Podróży Polan Travel w Bielsku-Białej.

Zwiedzanie Berlina rozpoczęliśmy od fragmentów Muru Berlińskiego. Tego dnia zwiedzaliśmy m.in. Alexanderplatz z Wieżą Telewizyjną i wjazdem na wieżę. Spacerowaliśmy z przewodnikiem po najważniejszych punktach centrum: Reichstag Brama Brandenburska, Plac Poczdamski, Plac Paryski, aleja Unter den Linden (Plac Bebela, Opera, Uniwersytet Humboldta, Katedra św. Jadwigi), Czerwony Ratusz, Wyspa Muzeów, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma i słynna ulica handlowa Ku’damm.

Widzieliśmy słynny zegar wodny, który wyświetla czas, wypełniając szklane kulki jasną cieczą w cyklu, który powtarza się co 12 godzin, a całość sterowa jest wahadłem oscylującym umieszczonym w dolnej części zegara. Ogromnym zadowoleniem ucieszył nas godzinny rejs po rzece Szprewa dzięki, któremu mogliśmy zwiedzać stolicę Niemiec ze statku. Rejs statkiem po Szprewie był niczym przyspieszony kurs historii i architektury miasta.

Po zakwaterowaniu w Hotelu WYNDHAM GARDEN BerlinMittle, ok. godz. 20.30 mogliśmy zjeść smaczną kolację i poopowiadać wrażenia z pierwszego dnia wycieczki we własnym gronie.

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem na dalszą wycieczkę do Poczdamu położonego nad rzeką Hawelą. To urokliwe miasto jest stolicą i największym miastem kraju związkowego Brandenburgia.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Nowego Ogrodu i pałacu Cecilienhof - miejsca ostatniego spotkania Wielkiej Trójki na konferencji poczdamskiej w 1945r.

Podczas spaceru mogliśmy zobaczyć rokokowy pałac Sanssouci wzniesiony na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego i wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz pałacowe ogrody tarasowe w stylu francuskim. Następnie Pawilon Chiński, klasycystyczną Bramę Brandenburską, barokową bramę miejską Jägertor (Bramę Myśliwską), neogotycką bramę miejską Nauener Tor oraz historyczną Dzielnicę Holenderską. Zobaczyliśmy również drewniane domy Alexandrowki wybudowane w stylu rosyjskim.

Podczas czasu wolnego zakupiliśmy pamiątki i każdy mógł wypić kawę oraz zjeść coś dobrego.

W godzinach popołudniowych wróciliśmy do Polski.                                                                                 

Co warto zapamiętać?

Berlin, to miasto pełne kontrastów przyciągające wielu turystów. Stolica Niemiec jest jednym z największych miast wielokulturowych i kosmopolitycznych i w tym m.in. tkwi jej atrakcyjność. Warto pamiętać, że miasto to przez lata przedzielone było murem, co odbiło się na jego rozwoju i stylu życia mieszkańców. Wynikające z tego dysproporcje częściowo widoczne są do dziś. Z jednej strony zachwyca on swoją nowoczesnością i awangardowymi rozwiązaniami architektonicznymi, z drugiej — barokowymi budowlami i bogatą historią. Stolica Niemiec, nazywana również metropolią paradoksów, to miasto, które ma każdemu coś do zaoferowania i chociażby z tego powodu warto wybrać się na wycieczkę do Berlina.  Towarzyszyła nam w miarę dobra pogoda, a przede wszystkim miła atmosfera oraz super Panowie Przewodnicy, którzy sprawili, że wycieczka do Berlina na długo pozostanie w naszej pamięci.

Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w wycieczce.

Dyrektor biura

 Wojciech Góra

Fotorelacja zdjęciowa (W. Góra):