Podaruj dziecku z Afryki rower!

Kto z nas  będąc dzieckiem nie miał roweru, a nasze dzieci ? Rower u nas przechodzi już do grupy pojazdów ogólnodostępnych, można wypożyczyć go także krótkoterminowo. Dzisiaj pojawiają się i budzą zainteresowanie coraz nowocześniejsze urządzenia ułatwiające przemieszczanie się, często w celach rekreacyjnych. Takich możliwości niestety nie mają dzieci z niektórych krajów Afryki takich jak: Republika Środkowej  Afryki, Czad i Gambia, w których edukacją zajmują się głównie misjonarze wskazujący na fakt, iż dostęp do edukacji ogranicza brak dostępu do transportu.

My przedstawiciele środowiska szkoleniowego poświęcający swój czas i talenty dla wypracowania odpowiednich kompetencji podstawowych i podnoszeniu kwalifikacji ludzi pracujących w szeroko pojętym transporcie, oraz tych którzy korzystają z własnych pojazdów mechanicznych,  często dodatkowo zajmując się edukacją komunikacyjną dzieci i młodzieży, w tym zgodnego z prawem i bezpiecznego korzystania z jednośladów w ruchu drogowym, szczególnie rozumiemy jak wszelkiego rodzaju pojazdy ułatwiają życie ich użytkownikom.

Dzieci w Polsce często korzystają z rowerów jako środka do uprawiania sportu, rozrywki ale również przemieszczania się  do szkoły. Przed pandemią dzieci były zachęcane do takiej formy dotarcia do szkoły np. poprzez takie akcje jak „Rowerowy maj". Jeśli sięgniemy pamięcią do naszych lat młodości, to uświadamiamy sobie jak zmienił się materialny poziom życia Polaków. Symbolem tej zmiany może na pewno być rower. Niegdyś główny prezent na tak ważne wydarzenie jak przyjęcie Pierwszej Komunii, został zastąpiony przez inne nowocześniejsze urządzenia, takie jak hulajnogi elektryczne, gdyż rower prawie każde polskie dziecko dostało już wcześniej. Mamy świadomość, że są na świecie takie miejsca jak Afryka, gdzie rower jest nadal pożądanym i nieosiągalnym środkiem transportu dla dzieci. Nie chodzi tu o sport i rozrywkę, rower  jest środkiem transportu ułatwiającym i skracającym drogę do szkoły uczniom. Większość afrykańskich uczniów nie może liczyć na podwiezienie ich do szkoły transportem publicznym czy przez zmotoryzowanych rodziców, a odległość do najbliższej placówki edukacyjnej jest duża. Edukacja dla ubogiej ludności wielu afrykańskich państw jest jedyną szansą na zmianę swojej sytuacji ekonomicznej i społecznej.

Wsparcie afrykańskich dzieci, poprzez przekazanie środków na zakup rowerów,  jest dobrym gestem ze strony tych, którzy będąc obywatelami Unii Europejskiej, nie mają już tego typu ograniczeń w dostępie do edukacji. Wszelkie wsparcie dla uczącej się młodzieży w krajach o niższym poziomie życia daje szansę na to, że osiągając pewien poziom wykształcenia znajdzie w swoim kraju warunki do godnego życia i nie będzie zmuszona do szukania innego miejsca na ziemi poprzez emigrację, która jest wielkim problemem, zarówno dla tych którzy z zagrożeniem życia szukają lepszego świata jak i dla tych, do granic których docierają.

Darowiznę na cel można przekazać za pośrednictwem MIVA Polska ul. Byszewska 1 03-729 Warszawa skr. Poczt. 112 konto: 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802 w tytule: darowizna-rowery dla uczniów w Afryce.

Członkowie PIGOSK chcący wziąć udział w tym przedsięwzięciu mogą też przyłączyć się za naszym pośrednictwem.

Zarząd PIGOSK