Relacja z wycieczki do Pragi w dniach 13/14.09.2020 r., uczestników X Konferencji Szkoleniowej PIGOSK w Karpaczu

W dniach 13-14.09.2020 odbyła się wycieczka do Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów, największego miasta Czech, której organizatorem była Polska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców. Grupa 39 osób uczestników X Konferencji Szkoleniowej PIGOSK w Karpaczu, przez 2 dni, pełne wrażeń, podziwiała to piękne miasto i jego okolice Co warto sobie przypomnieć?

Pierwszego dnia wyjechaliśmy spod Hotelu ARTUS w Karpaczu po godz. 9-ej rano i już na miejsce do Pragi dotarliśmy na godzinę 11.30, zgodnie z planem dzięki naszemu kierowcy Tadeuszowi i przewodnikowi Mariuszowi z Biura Turystycznego ,,Zielona Dolina”.

Tego dnia zwiedzaliśmy Hradczany, m.in. dziedzińce Praskiego Zamku, katedrę św. Wita, świętowacławskie winnice, Mala Stara a tam ogrody Albrechta Wallensteina, rynek malostranski. Widzieliśmy słynny średniowieczny Most Karola łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena.  Wszyscy uwierzyli, że dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod nią przynosi szczęście.  Dotarliśmy do praskiego Orloj, czyli średniowiecznego zegara astronomicznego znajdującego się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego.

Dobry obiad zjedliśmy w restauracji "V Cípu". Zaraz po nim przeszliśmy spacerem przez dawną dzielnicę Josefov i następnie bulwarami Wełatwy na przystań, aby odbyć godzinny rejs po rzece.

Pogoda i atmosfera zwiedzania była wspaniała. Nasz przewodnik Mariusz umilał nam pobyt w Pradze bardzo ciekawymi historycznymi streszczeniami i dowcipami.

Po zakwaterowaniu w Hotelu ADEBA mogliśmy się wybrać na wieczorny spacer po mieście z przerwą na lampkę wina czy kufel słynnego czeskiego piwa.

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy dalej zwiedzać Pragę. Po zakupie pamiątek pojechaliśmy autokarem do Kutnej Hory.

Zobaczyliśmy tu między innymi kaplicę czaszek w Sedlcu, starówkę: Kamienny Dom, figura wotywna, gotycka kamienna studnia, synagoga, kolegiata jezuicka, kościół św. Barbary – zabytek UNESCO, tarasy widokowe, włoski dom, mennicę i plac Palackego.

Ok. 15:30 zjedliśmy tradycyjny czeski obiad na rynku Kutnej Hory w restauracji hotelu Medinek. Po smacznym obiedzie ok. godz. 16:30 wyruszyliśmy autokarem w kierunku granicy do Karpacza.

Co warto zapamiętać?

Urok Pragi, piękną pogodę, która cały czas nam towarzyszyła, miłą atmosferę oraz super Pana Przewodnika, który sprawił, że wycieczka do Pragi na długo pozostanie w naszej pamięci.

Z serdecznymi podziękowaniami wszystkim uczestnikom wycieczki.

Wojciech Góra

 

Relacja zdjęciowa: W. Góra