Relacja z międzynarodowej konferencji pt. „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego”

W dniu 19 września 2017 r. w  hotelu DoubleTree by Hilton Hotel w Warszawie odbyła się pierwsza w Polsce, międzynarodowa konferencja „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego” zorganizowana przez Instytut Transportu Samochodowego.

W konferencji wzięli udział Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, przedstawiciele branży motoryzacyjnej i świata biznesu oraz naukowcy. W konferencji uczestniczyła również Polska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców reprezentowana przez dyrektora Wojciecha Górę.

Otwierając pierwszą w Polsce konferencję poświęconą w całości pojazdom autonomicznym dyrektor ITS prof. Marcin Ślęzak wyraził nadzieję, że konferencja stanie się „zarzewiem do dyskusji o przyszłości transportu w zakresie jego autonomizacji i szans dla Polski w kontekście Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i Planu Rozwoju Elektromobilności +Energia do Przyszłości+”.

Uczestnicy konferencji dyskutowali przede wszystkim o przyszłości transportu i możliwościach jego stopniowej autonomizacji oraz zostali zapoznani z innowacyjną oraz dostępną już teraz technologią.

Na potrzeby konferencji został wyznaczony odcinek testowy na terenie Warszawy, na którym można było kierować pojazdami firmy Tesla, także w ruchu rzeczywistym . Podczas konferencji zostały zaprezentowane pokazy statyczne pojazdów oraz usługi wiodących firm oferujących pojazdy autonomiczne i rozwiązania techniczne dla potrzeb autonomizacji transportu. Ponadto na specjalnie dedykowanej sesji plakatowej, młodzi naukowcy zaprezentowali efekty swoich prac badawczo-rozwojowych, w zakresie dynamicznie rozwijających się technologii stosowanych w transporcie drogowym.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedzieli intensyfikację współpracy na szczeblu rządowym w zakresie automatyzacji ruchu drogowego w Polsce. Ważną rolę ma do odegrania w tym zakresie Instytut Transportu Samochodowego, który jest „najbardziej predysponowany do podjęcia się tak ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest zainicjowanie ery autonomizacji transportu drogowego w Polsce”.

Jeżeli uda się zrealizować zapowiedziane na konferencji plany, to pierwsze pojazdy autonomiczne mają szansę pojawić się na polskich drogach za kilka lat.   

 „W pierwszej kolejności pojawią się na zamkniętych obszarach, czyli będzie to testowanie pod szczególnym nadzorem, natomiast w pełni komercyjne ich wykorzystanie, zakładam że będzie około 2025 roku, bo wtedy będą wszystkie wytyczne i myślę, że wszystkie problemy, które mogą pojawić się, czy to związane z etyką, czy z bezpieczeństwem ruchu drogowego, czy innymi elementami, zostaną pokonane” – ocenił dyr. ITS, prof. Marcin Ślęzak.  

Więcej szczegółów o konferencji znajduje się na stronie internetowej: www.its.waw.pl

Relacja fotograficzna: