Finał II Praskiego Konkursu Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej "PIĘĆ ZŁOTYCH MINUT" 2013. - relacja

Obrazek użytkownika osk110

W dniu 24 maja 2013 r. w Warszawie na terenie szkoły przy ul. Kawęczyńskiej 2 został przeprowadzony finał II Praskiego Konkursu Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej ,,PIĘĆ ZŁOTYCH MINUT”.
Głównymi organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 30, Fundacja Prometeusz oraz Praska Auto Szkoła, której właścicielem jest członek PIGOSK Jan Szumiał.
Patronat Honorowy nad konkursem objęty był przez Senatora RP Marka Borowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ i Komendanta Stołecznej Policji
Z uwagi na zacny cel Konkursu mający na celu propagowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród młodzieży i dorosłych, swoim Patronatem konkurs objęli:
- TVP Warszawa
- Fundacja Prometeusz
- Praska Auto Szkoła
- Polska Izba Gospodarcza Ośrodków Szkolenia Kierowców w Piastowie
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie
- Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia w Warszawie
- Grupa Image
- Toyota Marki
- Demeter
- Thesign

Po przeprowadzonych w poszczególnych szkołach Dzielnicy Warszawa Praga Północ, Warszawa Praga Południe, Warszawa Targówek, Warszawa Białołęka, Warszawa Rembertów, Warszawa Wawer zawodach eliminacyjnych, wyłoniono i zgłoszono do finału II Praskiego Konkursu Szkół Podstawowych z Pomocy Przedmedycznej ,,PIĘĆ ZŁOTYCH MINUT”, 26 drużyn. Konkurs składał się z części pisemnej oraz zadań praktycznych. Ciekawostką konkursu był pokaz akcji ratowniczej z udziałem uczestników konkursu.
Dzięki hojności ofiarodawców, sponsorów, partnerów i bezinteresownego działania organizatorów społecznych, Konkurs był bardzo ciekawy, atrakcyjny i stał na wysokim poziomie organizacyjnym.
Wystarczy nadmienić, że oprócz nagród honorowych w postaci pucharów i medali okolicznościowych, ufundowanych przez najwyższe urzędy państwowe, organizacje społeczne i osoby prywatne, zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci : kompletów ochraniaczy i kasków do jazdy na rowerze, itp.
Sponsorami nagród rzeczowych, oraz partnerami wspierającymi organizację całego przedsięwzięcia kulturalno-oświatowego byli: PIGOSK, IMAGE, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia w Warszawie, firma Demeter, Thesign oraz dealerzy firm samochodowych: Toyota Marki.
Nagrodę honorową za 1 miejsce w finale i puchar, wręczał Marek Borowski – Senator RP
Za kolejne miejsca w finale puchary i nagrody rzeczowe wręczali Burmistrz Dzielnicy Praga Północ wraz z przedstawicielami organizacji społecznych. Z ramienia PIGOSK w konkursie uczestniczył dyrektor PIGOSK Wojciech Góra, wręczając finalistom konkursu ufundowane przez Izbę trzy puchary. Podsumowując przebieg całego konkursu trudno nie opisać tego wydarzenia jako bardzo miłej i fajnej zabawy, której cel przyświecał propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych oraz zasad bezpiecznej jazdy na rowerze, wyróżniającą się ogromnym zaangażowaniem jej uczestników, opiekunów i organizatorów.

Opracował: Wojciech GÓRA